Strona Główna Wysyłka Kontakt Regulamin Promocje Częste pytania Kalibracja
Alkomaty, kalibracja, serwis alkomatów
Kategorie
Co warto wiedzieć?
Kalibracja alkomatów
Usługa kalibracji alkomatów - więcej >
Bezpieczeństwo transakcji
Jesteśmy Rzetelną Firmą!Akceptujemy płatności PayU
Przydatne informacje
Global Income s.c.
81-571 Gdynia
ul.Chwaszczyńska 133A

Infolinia  0 801 000 610
Telefon  (58) 746 37 97
Mail  Mail: sklep@alko-test.pl

Godziny pracy sklepu:
pon. 8:00 - 18:00
wt.-pt.. 8:00 - 16:00

Kurier Siódemka Multibank

59 1140 2017 0000 4402 0531 1016

Produktów w koszyku: (0)
Działanie alkomatu i rodzaje sensorów
Układ mechanicznej obróbki powietrza dostarcza ściśle określoną ilość powietrza do komórki pomiarowej. Komórka pomiarowa pod wpływem zawartego etanolu i w zależności od zastosowanego sensora indukuje prąd lub zmienia rezystancję półprzewodnika. Następnie układ pomiarowy porównuje wartości prądu z bazą wzorcowych danych i po przeliczeniu wynik podawany jest na wyświetlaczu. Najważniejszym elementem alkomatu mającym wpływ na dokładność pomiaru jest sensor. Wyróżniamy następujące trzy rodzaje sensorów: półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne.

Badanie alkomatem

Sensory półprzewodnikowe - alkohol utleniający się na powierzchni elektrody powoduje wzrost przewodności półprzewodnika. Zmiana rezystancji jest proporcjonalna do zawartości alkoholu w próbie. Należy jednak pamiętać, że sensory te są wrażliwe nie tylko na alkohol, ale również na niektóre substancje jak np. nikotyna, aceton (dotyczy cukrzyków), węglowodory, które mogą mieć wypływ na zawyżanie wyników. Stosując się do instrukcji oraz płucząc usta wodą przed pomiarem eliminujemy tą niedoskonałość. Sensory półprzewodnikowe są najpopularniejsze ze względu na najlepszy stosunek ceny do jakości.

Sensory półprzewodnikowe

Sensory elektrochemiczne - pomiar stężenia alkoholu polega na elektrochemicznym utlenianiu etanolu przez związki chemiczne (np. dwuchromian potasowy, nadmanganian potasowy) na kontrolowanym potencjale elektrody. W efekcie utleniania alkohol przekształca się w kwas octowy, co powoduje uwolnienie elektronów i powstanie prądu elektrycznego. Wielkość prądu jest proporcjonalna do stężenia alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu. Ogniwo paliwowe wykorzystywane w tym sensorze jest selektywne w stosunku do etanolu czyli reaguje jedynie na molekuły alkoholu - nikotyna, aceton czy węglowodory nie mają znaczącego wpływu na pomiar. Niektórzy sprzedawcy stosują chwyt marketingowy twierdząc, że w sprzedawanych alkomatach elektrochemicznych sensor jest taki sam jak w policyjnych alkomatach. Niestety nie jest to prawda, w policyjnych alkomatach sensory są znacznie bardziej zaawansowane i kilkanaście razy droższe. Jedyne podobieństwo to wykorzystywana technologia.

Sensor elektrochemiczny

Sensory spektrofotometryczne - wykorzystują spektrum podczerwieni do określania zawartości alkoholu. Spektrometria w podczerwieni polega na pomiarze wielkości, przy której związki chemiczne absorbują promieniowanie podczerwone w specyficznej długości fali. Podczas absorbcji promieniowania podczerwonego przez dany związek ulega zwiększeniu lub wzmocnieniu jego ruch obrotowy lub wibracyjny, wartość absorbcji jest mierzona i przeliczana na stężenie alkoholu. Sensory spektrofotometryczne stosowane są jedynie w stacjonarnych alkomatach dowodowych wykorzystywanych przez policję lub sądy.
© alko-test.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie KQS.store
')